English     صفحه نخست
درباره سازمان
 
 

مأموریت کلی سازمان بورس و اوراق بهادار عبارتست از ایجاد محیطی امن برای سرمایه‌گذاران در اوراق بهادار از طریق نظارت بر فعالیت مشارکت‌کنندگان در این بازار به گونه‌ای که کارایی، انصاف و نظم در این بازار حاکم باشد. نتیجه‌ی این اقدامات تسهیل در تشکیل سرمایه و به تبع، بهبود متغیرهای کلان اقتصادی خواهد بود. این مهم از طریق نظارت بر حسن اجرای قانون بازار اوراق بهادار مصوب سال 1384 ممکن است که برای تحقق آن، مجموعه‌ای از آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی تدوین، تصویب و ابلاغ می‌گردد.

قوانین و مقررات حاکم بر بازار اوراق بهادار ایران از یک مفهوم ساده نشأت گرفته است. تمامی سرمایه‌گذاران شامل سرمایه‌گذاران نهادی و سرمایه‌گذاران فردی باید به تمامی واقعیت‌های پایه که در تصمیم‌گیری‌های خود برای خرید، نگهداری و فروش اوراق بهادار نیاز دارند، دسترسی داشته باشند. بدین منظور سازمان بورس و اوراق بهادار تمامی شرکت‌های سهامی عام را به ثبت نزد خود موظف کرده و شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار را به انتشار کلیة اطلاعات مالی و سایر اطلاعات مؤثر در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران موظف ساخته است. این مهم سرمایه‌گذاران را در قضاوت‌ها و تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری کمک خواهد نمود.

برای اطمینان از ایجاد چنین فضایی، سازمان بورس و اوراق بهادار در حال تقویت ساختار نظارتی خود و تعامل با سرمایه‌گذاران، متخصصین و سایر دست‌اندرکاران صنعت اوراق بهادار است تا نگرانی‌های آنان را استماع نموده و از تجربیات آنها در راستای رسیدن به قله‌های غرورآفرین آینده استفاده کند.

سازمان، بازارها و نهادهای مالی را به عنوان عناصر کلیدی در بازار سرمایه نظارت می‌کند. بازارهایی که وجود دارند و در حال تکامل‌اند و بازارهایی که به وجود خواهند آمد. نهادهایی که در دست طراحی و قانونمند‌شدن هستند از جمله: صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری که به سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای طعم سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار را خواهند چشانید، شرکت‌های تأمین سرمایه و شرکت‌های رتبه‌بندی که بنگاه‌های اقتصادی را در زمینة تأمین مالی، مدیریت ریسک و نفوذ در بازارهای جهانی یاری خواهند رسانید، مشاورین سرمایه‌گذاری که مشارکت‌کنندگان در صنعت اوراق بهادار را در تصمیم‌گیری‌ها مشاورت خواهند داد و نهادهایی که در حال حاضر در خدمت سرمایه‌گذاران‌اند از جمله کارگزاران و شرکت‌های سرمایه‌گذاری.

بازار سرمایة ایران گر چه عمری 40 ساله دارد، اما نیاز به کمک کلیة گروه‌های ذینفع و ذیعلاقه دارد تا بتواند در لوای خود امیدهای توسعة اقتصادی را محقق سازد. بازار فعلی میراثی از گذشتگان برای ما و بازار آینده میراثی از ما برای آیندگان است. در این سیر تاریخی امید است یاری گروه‌های مختلف به دور از شائبة نظرات سودار و در جهت ایجاد بازار سرمایة ملی ایرانی منطبق با ویژگی‌های بازاری امن، منصفانه، شفاف و کارآ، به سوی سازمان روانه گردد.

1390/11/30-16:02 تاريخ به روز رسانی:   105482 تعداد بازديد:
 
Skip Navigation Links.

 
©2017 All rights reserved. Powered by IT Department of SEO.
تمامی حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به سازمان بورس و اوراق بهادار می باشد.   نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
Email: info@seo.ir